Aeschylus has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Folies Meurtrières

Folies Meurtrières

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strange Invaders

Strange Invaders

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Butcher's Hook

Butcher's Hook

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Plagues of Breslau

The Plagues of Breslau

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Business of Drugs

The Business of Drugs

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crossfire

Crossfire

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forza Bastia

Forza Bastia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
House Specialty

House Specialty

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fun Sunday

Fun Sunday

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
School for Postmen

School for Postmen

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watch Your Left

Watch Your Left

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brute Wanted

Brute Wanted

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
21
The Rental

The Rental

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry