Sort by

a has logged 166 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry