Sort by

elena has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Making of The Virgin Suicides

The Making of The Virgin Suicides

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry