Sort by

elena has logged 52 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Greta

Greta

2018
×
Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nature of Daylight

The Nature of Daylight

2016
×
Edit this entry  
13
boygenius: the film

boygenius: the film

2023
×
Edit this entry  
04
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock: The Lying Detective

Sherlock: The Lying Detective

2017
×
Edit this entry  
31
Sherlock: The Six Thatchers

Sherlock: The Six Thatchers

2017
×
Edit this entry  
31
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
Edit this entry  
31
Sherlock: His Last Vow

Sherlock: His Last Vow

2014
×
Edit this entry  
30
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
Edit this entry  
30
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
Edit this entry  
30
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
Edit this entry  
29
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
Edit this entry  
29
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
Edit this entry  
29
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Requiem

Requiem

2021
×
Edit this entry  
09
Puss in Book: Trapped in an Epic Tale

Puss in Book: Trapped in an Epic Tale

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Devil in Ohio

Devil in Ohio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry