Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hancock

Hancock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mile 22

Mile 22

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blow

Blow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Earth

In the Earth

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry