Sort by

Perry has logged 298 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry