• The Treasure of the Sierra Madre

    The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

    John Huston flexed so hard he won his dad an Oscar. Imagine being that cool that you direct your own father into an award winning performance. That would be a dream of mine. 

    A classic in every single respect. Stories about greed are so great to me, and this one may top them all.

  • Haywire

    Haywire

    ★★★

    There are only two filmmakers in the world right now that should be allowed to use the color yellow: Wes Anderson and Steven Soderbergh. 

    It’s action by way of art. Lots of interesting camera shots of stuff that’s normally real close in, jarringly edited, but there’s lots of wides, lots of atypical things for an action film, something I would absolutely expect of Soderbergh. The man will try any genre, doesn’t matter if he succeeds or not, and his bravery…

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★

    A future FX/TNT/TBS mainstay. Nowhere near as good enough as the plot suggests. You’ve got a great template for a really tense, really tight thriller. Too bad Taylor Sheridan skimped in the writing department, because every character is about as forgettable as they come. It is nice seeing Angelina Jolie in an action role after so long. And Jon Bernthal is always a welcome addition to a film. 

    What is with Nicholas Hoult having near constant bad haircuts in his roles? Is that a thing in his contract?

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★★½

    Makes loads more sense the second time through since you’ve kind of got a grasp on the story beats and all the twists and turns throughout the films wonderfully tight runtime. 

    Guy Ritchie is a masterful writer. Funny, clever, and ingenious all at once, Ritchie creates worlds of crime that are so well oiled you’d think the entire film was a fine old grandfather clock. 

    Ritchie writes characters really, really well when he’s in the screenwriter’s chair. So many incredibly…

  • Hancock

    Hancock

    ★★★

    Watchable trash. Recommended viewing times are between the hours of 7AM and 9AM on FX when you’re hungover on a Saturday morning. 

    The first half is genuinely intriguing. It tries to ask about the “Man” aspect of the “Superman” for someone who isn’t all that super. 

    You can tel how much darker this film initially was, and should have been. In an age where shows like Invincible and The Boys are all the rage, it makes me wish they had…

  • The Kingdom

    The Kingdom

    ★★★★

    Nice to wash that bad taste out of my mouth left over from Mile 22 with a pretty good military thriller with bits of revenge sprinkled in. 

    Well shot action has to be one of the most undervalued things in filmmaking today. It’s easy to edit around stuff, but making combat fluid and understandable takes skill, and thankfully this film is definitely far more so than others within the genre. 

    Plus, it’s got a really likable cast that’s absolutely studded…

  • Mile 22

    Mile 22

    ★½

    I will give you one line of dialogue that was actually a part of the screenplay that will tell you everything you need to know about this movie. 

    Just one line. 

    “I will fight the fuck out of these motherfuckers”. 

    Do I really have to say anything else?

  • Labyrinth

    Labyrinth

    ★★★★½

    Men I would cheat on my girlfriend for:

    1. None, because I’m not (David Bowie in Jareth costume) a cheater.

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★★

    Even in Scorsese’s most mainstream film, you can feel the prestige. It’s a gorgeously shot mystery that demands a second viewing. But not in a cheap sense. It’s a demand that you want to do. It’s a demand that you feel like you have to do. It’s the best kind of demanding film, though it is a lot easier to see the pieces you missed on second viewing. 

    And talk about disturbing. I showed this to my brother, who’s usually…

  • Freaks

    Freaks

    ★★★

    It’s hard to critique low budget films because of how admirable they are. It’s impressive to try and make a superhero film differently and vastly cheaper than it’s competition. Freaks is a far more intimate film than 95% of all other superhero movies on the market today, with its focus on the relationship between an overly protective father and his young daughter. 

    The way the powers work are cool. There are a number of neat workarounds to the film’s budget.…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    Though the general public may not know too much about the tragedy of Darth Plaguis the Wise, many know about the tragedy of Anakin Skywalker. 

    One of the most pitilessly brutal blockbusters of all time. A merciless gut punch of emotional turmoil that eviscerates you with the loss of faith. More than anything, George Lucas reminds us of the power of greed, the lust for more at the expense of all else. 

    It’s really frightening watching this in 2021, what…

  • The French Connection

    The French Connection

    ★★

    There are times when I’ll be watching a classic, or any movie that people really like and find myself thinking, “Did I get a bootleg copy? Where’s the real thing, because this can’t be it...”

    In the early 70’s, you can tell that it was something different. The grittiness. The handheld documentary style of shooting. The absolutely nasty feeling of that era’s New York. One of the most inventive chase sequences in cinema. All those things have to be recognized…