Sort by

Steven has logged 207 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild

Wild

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
History of the Eagles

History of the Eagles

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
If I Stay

If I Stay

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harmontown

Harmontown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bird People

Bird People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry