Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The House of Love

The House of Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Teddy

Teddy

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Waffle

Waffle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry