Sort by

AfterMovieDiner has logged 365 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cold Feet

Cold Feet

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Against the Dark

Against the Dark

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bounty Hunters

Bounty Hunters

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Vision

Night Vision

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flight

Flight

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape to Athena

Escape to Athena

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bullseye!

Bullseye!

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Gold

Gold

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crossplot

Crossplot

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood, Boobs and Beast

Blood, Boobs and Beast

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Wouldn't Die

The Man Who Wouldn't Die

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Hunt

Dead Hunt

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vampire Sisters

Vampire Sisters

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ministry of Vengeance

Ministry of Vengeance

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Street People

Street People

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maximum Conviction

Maximum Conviction

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forced To Fight

Forced To Fight

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape Clause

Escape Clause

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Salinger

Salinger

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sanctuary

Sanctuary

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry