Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
agabolak

agabolak

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for agabolak
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • agabolak’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★★ Watched by agabolak 29 Dec 2021

    this movie is who i wanna become when i grow up. compassionate and kind and has access to all their emotions

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★★★★★ Watched by agabolak 09 Sep 2021

    the loveliest scene was when they were gathered in the kitchen and heloise was reading the story of eurydice and orpheus aloud.  very bagyong reming 2009

  • The Breadwinner

    The Breadwinner 2017

    ★★★★ Watched by agabolak 23 Aug 2021

    My name is Sulayman.

    My mother is a writer, my father is a teacher, and my sisters always fight each other.
    
One day I found a toy on the street.

    I picked it up, and it exploded.

    I don't remember what happened after that.

    Because it was the end.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie 2021

    ★★★½ Watched by agabolak 17 Feb 2021

    this film is so [aggressively eats mac n cheese] exhausting

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can 2002

    ★★★★ Rewatched by agabolak 21 Dec 2020

    best christmas movie

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★★½ Watched by agabolak 17 Dec 2019

    adam driver crying over a love letter is me crying over adam driver crying over a love letter !!!!!!!!!!!!

  • Shirkers

    Shirkers 2018

    ★★★★★ Watched by agabolak 26 Mar 2019

    georges cardona lied AND faked his own birthday so he wouldnt be a cancer and went on manipulating people and lived a very dramatic life. a fucking cancer

  • Crimson Peak

    Crimson Peak 2015

    ★★★½ Watched by agabolak 21 Aug 2018

    one and a half star for that scene where mia wasikowska is covered in blood on a pile of snow
    two stars for tommy hiddlystonys butt

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before 2018

    ★★★ Watched by agabolak 18 Aug 2018

    is it a heterosexual thing to only watch fight club for boys and sixteen candles for girls?????

  • Angel's Egg

    Angel's Egg 1985

    ★★★★½ Watched by agabolak 09 Jul 2018

    大切なものはお腹の中に入れておかなければなくしてしまうよ、、、

  • In the Realm of the Senses

    In the Realm of the Senses 1976

    ★★★★ Watched by agabolak 11 Jun 2018

    thank u oshima for making me realize that shutting the world out and getting an egg in and out of each others body in different holes is definitely what love is

  • Jane Eyre

    Jane Eyre 2011

    ★★★★ Watched by agabolak 29 Apr 2018

    i hereby declare that i shall live in mia wasikowskas corset and protect her my entire life

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5

Review Tags

2
  • 日本
  • ふらんす
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro