Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bartholomew's Song

Bartholomew's Song

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lot in Sodom

Lot in Sodom

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pink Moon

Pink Moon

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coda

Coda

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Son of a Preacher Man

Son of a Preacher Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Handsome & Majestic

Handsome & Majestic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Checkup

The Checkup

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Those People

Those People

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nico and Dani

Nico and Dani

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Becoming

Becoming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Comingled Containers

Comingled Containers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember Gabriel Young?

Remember Gabriel Young?

×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back Stoop

Back Stoop

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
UFOs

UFOs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry