agamboi has written 304 reviews for films during 2019.

  • In the Absence

    In the Absence

    ★★★★

    Just tragic.

  • Cats

    Cats

    ½

    Made it to 27:34.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I have a complicated take on the Last Supper scene (around the 3:00:00 mark) that I think Scorsese uses as a hinge to turn the entire film's meaning onto its primarily religious ending. I want to explore it again but it needs a full rewatch and I'm just not sure that will happen any time soon. Here's to a great story and even greater filmmaking.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    An old Freudian dictum holds that all neuroses are the sex drive directed at the wrong object. Obsessed with success? Can't stop thinking about politics? Have an addiction to gambling? Sex, sex, and sex. Robert California of The Office put it simply: "There is only sex. Everything is sex. Do you understand that what I'm telling you is a universal truth?"

    Uncut Gems begins with a glaring Freudian comparison: the Ethiopian Opal, via the nice visual effects presumably attributable to…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Gerwig's adaptation brings out the best in Little Women. She avoids route recitation in favor of thoughtful and near-spiritual engagement with the novel. Her narrative structure splits the story into two lines of equal weight. The teenage sisters (filmed in brighter, amber yellow light), alternate back and forth, scene by scene with their young adult selves (filmed in colder, cobalt blue tones). The change is subtle — I was the only one in my family who noticed the color palette…

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★½

    I am unable to get my mind into 80's comedy mode. Our modes of comedy have changed so much since then. To anyone raised in or who participated in internet culture from 2012-19, this movie is the cheesiest and stalest shtick. Where is the cynicism. Where is the painostolgia. Where is the bitter verbal irony. Where is the cringe. Too pure, too uncritically wholesome. Why doesn't the dad die in the final shot? I am afraid I am too irony poisoned to appreciate National Lampoon's Christmas Vacation.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    It works. It’ll do.

  • Life Itself

    Life Itself

    If the tv dinner I ate watching this movie was actually the movie itself. This film is so irony poisoned and so "clever" you will want to vomit multiple times throughout. There is a 35 or so minute stretch near the end of the film (but not the actual ending itself) that hits the exact right pacing. Other than that, garbage to an unprecedented degree for such a great ensemble cast. If this movie is allowed to exist, why isn't mine about the UFO-based 2nd Coming of Christ? It would be at least this good.

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★

    the woman smoking on the sidewalk who cackles at Kevin "dontcha wish ya mommy would read ya a bedtime story" is Marla Singer and that's that

  • Christmas U.S.A

    Christmas U.S.A

    ★★★

    This is really beautiful and I'm glad I found it. I love abstract films, ones where you can't possibly get the message on first view, even if the vibes are clear and resonant. Markopoulos's gaze is always steady and human.

  • The Haunting of Sharon Tate

    The Haunting of Sharon Tate

    Among this year's worst reckless garbage films. Insulting and exploitative in the worst possible way. Shame on Hilary Duff for taking this role. How desperate was she?

  • Tangerine

    Tangerine

    ★★★½

    The wildest and saddest Christmas movie since Die Hard