agamboi has written 177 reviews for films during 2020.

  • A Single Man

    A Single Man

    ★★★½

    Really beautifully made. The saturation and color palette changes were a highlight, along with a younger Nicholas Hoult. Despite Neflix's tag "understated," the film felt "overproduced" to me, I wish I had read the book first to get a baseline for the screenplay. I liked that A Single Man resists merely eroticizing gay love, and treats the ugly and painful emotional parts as well

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★½

    I am underwhelmed. JG's acting was good but who cast RDJr for his role? Plot could have been cut tighter. Wish DF had resisted the urge to 'close the case,' since we don't really know. Film had little to nothing to offer for artistics / aesthetics. Don't get me wrong, I liked it, see the orange heart? The basement scene?! But overall nothing too special.

    I did get scared doing laundry afterword, because, what if the Zodiac Killer killed me while I was folding my underwear

  • Bartholomew's Song

    Bartholomew's Song

    ★★★★½

    I very much liked this

    vimeo.com/1901652

  • Lot in Sodom

    Lot in Sodom

    ★★★½

    Very interesting piece. Along with the interpretive tradition that has surrounded Sodom and Gomorrah since about 100 BCE, this short film focuses on the gay aspects of the narrative. Which of course does not reflect the historical reality underlying the story. I mean that nobody had concepts like "sexual orientation" when S&G was written, and anal penetration was considered shameful for the bottom but not the top, so conflating the men of Sodom with "homosexuals" is a gross over-reading, missing…

  • Drive

    Drive

    ★★★★

    Sleek, controlled, trimmed, explosive

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    Ever watch a film so beautiful your words can only detract from it?

  • Words on Bathroom Walls

    Words on Bathroom Walls

    ★★★

    Watched this because my favorite actor Charlie Plummer leads it. He delivers a great performance as a high school senior with schizophrenia. Like most YA movies Words on Bathroom Walls is over-produced and undercooked, corny and cringey, sweet and sentimental.

  • The Gambler

    The Gambler

    ★★★

    I saw this in 2014 and just remembered now that it was okay

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why has it been so hard to care about movies and reviewing during quarantine? I watched maybe 10 movies the past five months and wrote a handful of low-effort reviews. I imagined when I got sent home from school and then was stuck inside all summer that I would be watching movies non-stop. But that did not happen, I think, because movies had been my relaxation after work, something I did when I was drained and needed release or escape.…

  • In a Heartbeat

    In a Heartbeat

    ★★★★

    Gets me every time

  • Pink Moon

    Pink Moon

    ★★½

    This was dumb until I *got it*, after which point it was still dumb, but I got it.

  • Coda

    Coda

    ★★★★

    I really liked this short, catch it on Criterion, pairs nicely with a slow and introspective feature film.