• The Social Network

    The Social Network

    ★★★

    Rewatched for the first time since I saw it in theaters as a 12 year old. The artistic decision to frame the narrative around deposition hearings made the film more accurate, no doubt. But it felt constricting. Most of the movie ended up as dialogue, the cuts to deposition hearings always interrupted the narrative flow. They tried to avoid this by running the soundtrack straight through Harvard and deposition scenes, but it wasn't enough. Mark felt overacted and everybody else felt underacted.

  • The Sunset Limited

    The Sunset Limited

    ★★★½

    Forgot to log this earlier. Love McCarthy. The dialogue is killer and obviously structured as a stageplay, but if you know that going in, you're set. No doubt I will rewatch this at some point to steal quotes for sermon illustrations. TLJ and SLJ are perfect actors and a perfect duo.

  • Dangerous Lies

    Dangerous Lies

    ★½

    yonkers avoid this one

  • Becoming

    Becoming

    ★★★

    Does an excellent job letting Michelle’s own voice come through rather than her husband’s. A looseness of form helps Becoming breathe, but went a bit too far into the territory of fluff. Years ago I would have said that she isn’t qualified to be President, but that threshold has been lowered to the floor. It is hard to see her book tour and documentary as non-political, and I would not be surprised to see her run to be Illinois Senator in…

  • Clue

    Clue

    ★★½

    Why was Mr. Green in purple and Professor Plum in green? Inexcusable

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ★★★

    I must be in some state of heightened suggestibility because honestly, all contrarianism aside, I enjoyed this movie. And not always in a "so bad its good" way! At the level of composition it is fantastic, doing many of the little things I like (increased blackpoint film, leading sound transitions, alternative art mediums thrown in, visual atmospherics, violin-based score, trimmed narrative sequences, etc. etc. etc.). The controversy over the movie appears to be that Moose is autistic. If true this…

  • Ashes and Diamonds

    Ashes and Diamonds

    ★★★½

    This was a good movie, Wadzja's artistic vision is at least 20 years ahead of his time. Been more than a week so honestly I forget most of what made this click. But... good!

  • The Prison in Twelve Landscapes

    The Prison in Twelve Landscapes

    ★★★½

    Currently streaming free on Vimeo.

    Composition is A+ but the subject faltered a lot in the second half. This is my favorite style of documentary.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★½

    Ok so despite how insufferable this movie is I know that Baumbach is onto something here. Like this is a real person, or an archetype of a real person, and several of my friends are heading in this direction. Maybe Frances is an archetype, maybe she is a phase, but everyone becomes her in the narrative pattern of their life for some amount of time. I wonder if I will become this way after finishing grad school (one day I…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    noticed that the painter next to Amy was... van Gogh

    this is an incredible film, I never read the book in school growing up, so the first time I saw this was my first time with the plot, and Gerwig's arrangement of the plot makes more sense if you already know the plot. So now I appreciated it even more. As an act of literary criticism this film is maybe unprecedented and I believe even more strongly that it should…

  • It's Such a Beautiful Day

    It's Such a Beautiful Day

    ★★★½

    Free right now on Vimeo with the code IAMSTUCKINSIDE

    Clearly this is an innovative piece of art but it isn't as funny as it think it is and gets lost in its own irony poisoning, until the end breaks thru. The beauty of this began to click for me when träumerei started playing 🙁

  • Enemy

    Enemy

    ★★★

    wasn't feeling this one, really just the opposite of my preferred aesthetic and way too heavy