agamboi has written 17 reviews for films rated ★½ .

  • Dangerous Lies

    Dangerous Lies

    ★½

    yonkers avoid this one

  • Sundae in New York

    Sundae in New York

    ★½

    worthless, not funny, not charming, painful

  • Pier Kids: The Life

    Pier Kids: The Life

    ★½

    T/F 2020

    Rambly and incoherent in the worst ways. Poorly edited, not well signposted, and way too long. Great immersive 1st person filmmaking in the first half suddenly stops and the cold, distant gaze that picks up from there is inherently inhumane and unrelatable. There is a powerful documentary hidden among these clips, but you will have to be the one to find it.

  • Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

    Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

    ★½

    whats your origin tale

    lame, weak, awkward, sets up so much but didn't cash in enough

  • The Goldfinch

    The Goldfinch

    ★½

    Who do I have to blow to get a cup of coffee around here?!

    More a collection of moode than a narrative, and bloated beyond recognition but also hollow, devoid of any meaning. "Life is fragile," really, that's all? I haven't read the book, which by all accounts was phenomenal, but I can only imagine the pain of reading it and then watching this adaptation. Insufferable. To go from Pulitzer prize for literature to here must make this among the…

  • The Most Beautiful Man in the World

    The Most Beautiful Man in the World

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    false advertising

  • The God

    The God

    ★½

    It took an embarrassingly long time for the premise to become clear to me

  • The Plagiarists

    The Plagiarists

    ★½

    Milwaukee Film Festival 2019

    Boring, incoherent, bland, and anti-creative, the low-budget indie The Plagiarists is too self-conscious and thinks its humor is way more humorous and ironic than it really was. Many times I was in pain watching The Plagiarists. Many times. Avoid.

  • Tall Girl

    Tall Girl

    ★½

    Watched this with a half dozen straight guys and they all went CRAZY for the tall girl!!!!! Incredible!!!!!

  • The Seafarers

    The Seafarers

    ★½

    Painful and not very Kubrick

  • Going Spanish

    Going Spanish

    ★½

    Well this was just awful.

  • Fuck You

    Fuck You

    ★½

    Chicago Critics Film Festival 2019

    This piece of shit rape drama was infuriating on every level. She is not a champion of women’s power or independence (as the final song would suggest) for stringently pressuring her straight boyfriend to perform oral sex on a dildo. As a gay man I was fucking UPSET at the message that “look we’re breaking heteronormativity!” when really what is depicted is “breaking” a straight boy’s heterosexuality. Let straight people be straight! Don't James Charles them! Fuck You was the worst film to grace the screen at this festival.