agamboi has written 22 reviews for films rated ★★ .

  • Guns Akimbo

    Guns Akimbo

    ★★

    I really enjoyed this piece of shit

  • Son of a Preacher Man

    Son of a Preacher Man

    ★★

    I held back laughing until the plate shattered

  • Faith

    Faith

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    T/F 2020

    This film looks gorgeous but lacked depth or substance. The premise of a monastic boxing cult has been done before (in a film I am quite fond of) and this didn't add anything new to that conversation. Unlike at least 3 dozen others, I managed to stay the whole runtime, but the decision was always there, weighing on me as I weighed the film's extreme underpacing and, by the end, that the guy just left and that was that. Pretty disappointing. Was there more to Faith that I didn't see?

  • 24 Frames Per Second

    24 Frames Per Second

    ★★

    yeah ok

  • Paid Programming: Icelandic Ultra Blue

    Paid Programming: Icelandic Ultra Blue

    ★★

    nice stream of consciousness montage. This is one of the earliest so slack has been cut.

  • Hooker on Campus

    Hooker on Campus

    ★★

    regret watching this

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★

    the woman smoking on the sidewalk who cackles at Kevin "dontcha wish ya mommy would read ya a bedtime story" is Marla Singer and that's that

  • 2n: A Story of the Power of Numbers

    2n: A Story of the Power of Numbers

    ★★

    cool

  • Pianissimo

    Pianissimo

    ★★

    nice but absolutely not pianissimo

  • The Mountain

    The Mountain

    ★★

    Milwaukee Film Festival 2019

    Jeff Goldblum plays an adapted version of 20th century lobotomist WJ Freeman II, who popularized and mass-inflicted this garbage procedure on thousands. The Mountain brings us into the period when his surgical practice was thriving but just on the brink of being debunked. He travels from asylum to asylum hammering icepicks through patients' eyesockets, severing their prefrontal cortex in order to cure their mental illness.

    Along the way we meet Andy (played well by the lovely…

  • Judy

    Judy

    ★★

    Pathetic filmmaking. Great acting. Acting not enough to compensate for filmmaking. End of story. You’ve seen enough musician biopic flops to know the way these things go.

  • Dragged Across Concrete

    Dragged Across Concrete

    ★★

    Cannot believe Dragged Across Concrete runs for 159 minutes. Terrible editing causes the film to run, seriously, 25 minutes longer than necessary. Don't just call it a "slow burn" and move on. A slow, methodical, plodding pace has to serve the interests of the film and plot structure, which here it not only fails to serve, but actively works against. You will be so bored watching this movie, with little payoff from it.

    Dragged Across Concrete raises more questions about…