agamboi has written 85 reviews for films rated ★★★ .

  • Words on Bathroom Walls

    Words on Bathroom Walls

    ★★★

    Watched this because my favorite actor Charlie Plummer leads it. He delivers a great performance as a high school senior with schizophrenia. Like most YA movies Words on Bathroom Walls is over-produced and undercooked, corny and cringey, sweet and sentimental.

  • The Gambler

    The Gambler

    ★★★

    I saw this in 2014 and just remembered now that it was okay

  • Nico and Dani

    Nico and Dani

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Captures a certain adolescent mood that I totally missed in those years and am only beginning to experience now. Nico and Dani doesn't evoke nostalgia for me... something closer to loss. It feels like I missed out on so much for so little reason. Of course, not everything in this movie is laudable. (The date rape scene and the near child molestation (if that's what happened, I'm not entirely sure) were repulsive and unnecessary). But the boys' friendship, their lax summer days, and the softness of the shots and film and transitions and pacing, made this movie special.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★

    Rewatched for the first time since I saw it in theaters as a 12 year old. The artistic decision to frame the narrative around deposition hearings made the film more accurate, no doubt. But it felt constricting. Most of the movie ended up as dialogue, the cuts to deposition hearings always interrupted the narrative flow. They tried to avoid this by running the soundtrack straight through Harvard and deposition scenes, but it wasn't enough. Mark felt overacted and everybody else felt underacted.

  • Becoming

    Becoming

    ★★★

    Does an excellent job letting Michelle’s own voice come through rather than her husband’s. A looseness of form helps Becoming breathe, but went a bit too far into the territory of fluff. Years ago I would have said that she isn’t qualified to be President, but that threshold has been lowered to the floor. It is hard to see her book tour and documentary as non-political, and I would not be surprised to see her run to be Illinois Senator in…

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ★★★

    I must be in some state of heightened suggestibility because honestly, all contrarianism aside, I enjoyed this movie. And not always in a "so bad its good" way! At the level of composition it is fantastic, doing many of the little things I like (increased blackpoint film, leading sound transitions, alternative art mediums thrown in, visual atmospherics, violin-based score, trimmed narrative sequences, etc. etc. etc.). The controversy over the movie appears to be that Moose is autistic. If true this…

  • Enemy

    Enemy

    ★★★

    wasn't feeling this one, really just the opposite of my preferred aesthetic and way too heavy

  • Comingled Containers

    Comingled Containers

    ★★★

    pretty

  • YA PRIVATE SKY

    YA PRIVATE SKY

    ★★★

    hate

  • Remember Gabriel Young?

    Remember Gabriel Young?

    ★★★

    • FIRSTLY plot gets a little contrived, but works on an associational or thematic level

    • SECONDLY camera work is great especially at times when it gets more improvisational

    • THIRDLY I want to get stoned with justin

    • IN CONCLUSION thats it, thats the review

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★

    solid band doc, nothing special here, would have been cool to use Scorsese's doc more as a framing device than one segment among many. I had never heard of The Band before stumbling into this, so no context, but I bet it rocks if you liked them back in the day

  • UFOs

    UFOs

    ★★★

    just insanity