agamboi has written 50 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Bartholomew's Song

    Bartholomew's Song

    ★★★★½

    I very much liked this

    vimeo.com/1901652

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    Ever watch a film so beautiful your words can only detract from it?

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★½

    I can't beat it. I can't beat it. I'm sorry.

    Beautiful, powerful, harrowing and hard. My emotional profile is the same as Lee's (cold, stoic, bored, hidden) but this film brought me to tears. Tender and human, human without flinching.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    noticed that the painter next to Amy was... van Gogh

    this is an incredible film, I never read the book in school growing up, so the first time I saw this was my first time with the plot, and Gerwig's arrangement of the plot makes more sense if you already know the plot. So now I appreciated it even more. As an act of literary criticism this film is maybe unprecedented and I believe even more strongly that it should…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    its not as simple as not being in love anymore

    second watch, less immersive on home tv than in theaters. the film could have been 3 hours, Baumbach really trimmed it down, which made it hard to unpack on first watch but very rewarding on rewatch. the plot is intentionally thin to leave space for the character studies. these are fragmentary and diverse, like the opening lists which serve as a very faint hermeneutic key to the film. there is…

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★½

    flawlessly edited, and structured in the same paradigmatic way that Agamben (of whom I am the boi) writes. The approach is to pick a subject and focus the attention, in great depth, on a singular aspect of it, then move on to another aspect without attempting to tie them together into a strict narrative or linearity. However, some linearity, some narrative, can unfold in each of the aspects. What at first began as a curious, detailed study becomes after the…

  • Seasons...

    Seasons...

    ★★★★½

    Drinking cheap sauvignon blanc from a very cheap plastic glass, all I wanted for tonight was relaxation. We are panicked from the virus. Will school be cancelled before, or after everyone gets infected? How will we get groceries the next two weeks since everyone is hoarding as if the supply chain for food is nearing collapse? (It is not). More troubling, some of the most important people in my life are immuno-compromised and could easily die from the virus. Will…

  • Welcome to Chechnya

    Welcome to Chechnya

    ★★★★½

    T/F 2020

    Review to come.

  • Boys State

    Boys State

    ★★★★½

    T/F 2020

    Review to come. An absolute must-see.

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★½

    I burned 5000 calories just watching this

  • Too Many Cooks

    Too Many Cooks

    ★★★★½

    holy shit I hereby declare Too Many Cooks to be the artistic inspiration for the rest of my adult life

  • Transit

    Transit

    ★★★★½

    Very difficult to name exactly what does it, but something about Transit's style or logic pushes it over the edge into the territory of the greats. This is an incredible film.