agamboi has written 109 reviews for films rated ★★★★ .

  • Drive

    Drive

    ★★★★

    Sleek, controlled, trimmed, explosive

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why has it been so hard to care about movies and reviewing during quarantine? I watched maybe 10 movies the past five months and wrote a handful of low-effort reviews. I imagined when I got sent home from school and then was stuck inside all summer that I would be watching movies non-stop. But that did not happen, I think, because movies had been my relaxation after work, something I did when I was drained and needed release or escape.…

  • In a Heartbeat

    In a Heartbeat

    ★★★★

    Gets me every time

  • Coda

    Coda

    ★★★★

    I really liked this short, catch it on Criterion, pairs nicely with a slow and introspective feature film.

  • The Death of Stalin

    The Death of Stalin

    ★★★★

    Honestly this was nowhere near as funny the second time. Still a very clever satire.

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★★

    Generally I don’t like Eastwood movies for a variety of reasons but this was great. A+ acting and scripting.

  • Diamantino

    Diamantino

    ★★★★

    no words for this one

  • In a Heartbeat

    In a Heartbeat

    ★★★★

    my life would be so different today if this short film existed when I was growing up

    www.youtube.com/watch?v=2REkk9SCRn0

  • The Child

    The Child

    ★★★★

    someone somewhere called this "the Platonic idea of Christian cinema" and now I understand why. Bruno is a shitbag but the directors have such transparent love for him in spite of his faults. so too are we shitbags, and so too does God love us. the looseness of form at play in L'enfant may seem like a rip on Malick but instead I want to put forward that both derive from a common set of emphases: humanity, embodiment, temporality, space,…

  • The Heart of the World

    The Heart of the World

    ★★★★

    literally breathtaking,

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    Safdies make the kind of chaotic cinema that I, terrence malick fanboy, praiser of boringcore, minimalist neo-verite me, etc. etc. etc., should not enjoy. But here's the surprise: I enjoy it

  • La Maison en Petits Cubes

    La Maison en Petits Cubes

    ★★★★

    we are not continuous people. we are somebody for a season, and when the flood waters rise, we have to rebuild above the remnants of the old self. we remain in this newly constructed self for a time, who knows how long, until life forces us to repeat. excavating the self, the task of autobiography, requires us to descend to our lowest and most grounded original self, from which we have not truly strayed but only narrowed and refined our selves, to discover what has remained all along