Sort by

Josh has logged 212 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Heima

Heima

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nick Offerman: American Ham

Nick Offerman: American Ham

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bill Burr: Let It Go

Bill Burr: Let It Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Crimson Permanent Assurance

The Crimson Permanent Assurance

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry