melisa has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Footloose

Footloose

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The German Doctor

The German Doctor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Shot in the Dark

Shot in the Dark

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turbo Charged Prelude to 2 Fast 2 Furious

Turbo Charged Prelude to 2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Postmortem Bliss

Postmortem Bliss

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nasha Natasha

Nasha Natasha

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Control

Control

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry