Alex has logged 53 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
03
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
Red River

Red River

1948
×
★★½
Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Work It

Work It

2020
×
½
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
24
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It

It

1927
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
23
Transformers

Transformers

2007
×
½
Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry