Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Muhammad Ali

Muhammad Ali

2021
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
03
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
26
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
18
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Win Win

Win Win

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
Edit this entry  
06
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
03
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
Edit this entry  
19
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

2021
×
Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Holes: The Edge of All We Know

Black Holes: The Edge of All We Know

2020
×
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
19
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
Edit this entry  
11
Žižek!

Žižek!

2005
×
Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
05
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
27
Searching for Sheela

Searching for Sheela

2021
×
Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Edit this entry