Sort by

André has logged 89 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grandmother

The Grandmother

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flee

Flee

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncharted

Uncharted

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watch the Sound with Mark Ronson

Watch the Sound with Mark Ronson

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

2022
×
★★
Read the review Edit this entry