Alex has logged 125 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Redoubt

Redoubt

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry