Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who's Not A Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who's Not A Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Primer

Primer

2004
×
★½
Edit this entry  
11
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★
Edit this entry  
05
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
02
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★
Edit this entry  
30
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★½
Edit this entry  
30
Waitress

Waitress

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry