Sort by

allain has logged 58 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Animal! The Nimfa Dimaano Story

You Animal! The Nimfa Dimaano Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cadaver

Cadaver

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
25
36

36

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
24
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
23
Me and My Penis

Me and My Penis

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
21
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
18
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dose

The Dose

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Type D

Love Type D

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ladies of Steel

Ladies of Steel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Eye

Evil Eye

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Shortcut

Shortcut

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry