Sort by

allain has logged 80 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Signal Rock

Signal Rock

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Genghis Khan

Genghis Khan

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gusto Kita with All My Hypothalamus

Gusto Kita with All My Hypothalamus

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Very Special Love

A Very Special Love

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come On Irene

Come On Irene

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Rain

Rain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Transit

Transit

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Edward

Edward

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sila-Sila

Sila-Sila

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Anak

Anak

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
RPG Metanoia

RPG Metanoia

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Na Si Van Damme Stallone

Star Na Si Van Damme Stallone

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midori

Midori

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
He Who Is Without Sin

He Who Is Without Sin

2020
×
★½
Edit this entry  
21
Markova: Comfort Gay

Markova: Comfort Gay

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Crown Is Mine

The Crown Is Mine

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anita's Last Cha-Cha

Anita's Last Cha-Cha

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
ARI: My Life with a King

ARI: My Life with a King

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Slavery

White Slavery

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
Kabunyan's Journey to Liwanag

Kabunyan's Journey to Liwanag

2020
×
Edit this entry  
20
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry