Sort by

allain has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★½
Edit this entry  
06
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
Edit this entry  
06
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
BLACKPINK: The Movie

BLACKPINK: The Movie

2021
×
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
2012

2012

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Why Man Creates

Why Man Creates

1968
×
Edit this entry  
21
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Be Pretty and Shut Up!

Be Pretty and Shut Up!

1981
×
Edit this entry  
18
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
18
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
18
Olla

Olla

2019
×
Edit this entry  
18
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry