• Taylor Swift: The Eras Tour

    Taylor Swift: The Eras Tour

    ★★★★★

    The way all the theater decorum left my body after Taylor challenged me the bridge of Cruel Summer. The crowd was WILD I love it so much. 

    After Long Live played, I can’t help but be sad that I won’t get to experience this concert live but the fact that I get to at least witness this concert film in theaters and sing along with my fellow Filipino Swifties is nothing short of cathartic.

  • Cobweb

    Cobweb

    ★★★½

    That spider is a paid actor and must be compensated properly.

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★★

    Ngl if I were Arthur I would kill myself during that bar scene.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Maybe all I need is to find a Ken whose clothes fit me too.

    You get it? Because I’m Alla(i)n…

    Ok I’ll see myself out. 

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    You could say I was blown away by this film, but I literally bursted out laughing seeing the first still of Cillian Murphy which was dubbed as the only promotional photo of the film. 

    Also can’t help but to feel nauseated seeing the aftermath of the bombings for Americans and how sickening it is that they are celebrating while civilians are vaporized and suffering from the consequence of nuclear fallout. Oppenheimer and those involved in the Trinity test should be haunted for the rest of their lives.

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    I am completely at a loss for words. Gwen’s confrontation with her dad resonated with me that I only noticed the tears flowing from my eyes because it blurred my vision. To be loved for who we are is such a nuanced situation that most people can relate to at some point in their life and the film perfectly depicted the catharsis of letting your feeling out, especially to the one you’d hate to see being disappointed at you (a.K.a your…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    As a white collar worker I can definitely relate to Patrick Bateman: less about being a serial killer at night and more of having a mental breakdown when I see someone having a slightly better looking business card than mine.

  • Babylon

    Babylon

    ★★★★★

    Ever since I’ve watched this film, I’ve had nights where I would spontaneously cry as I look at the nothingness of my ceiling, because I know that I will never experience even a fraction of how Manny loved Nellie, with all her flaws, insecurities, and trauma. How I yearn to be loved and to love someone to the point where satisfaction and bliss can only be felt when you are with them. And no matter how fucked you are in your life, you will still have that someone to fall back on.

  • Air

    Air

    ★★★★★

    You know you’re already a corporate slave when you get emotional seeing a company and its dedicated employees closing a major deal.

    The line “A Shoe is just a shoe until my son steps into it” resonated with me incredibly and I’m not even into basketball (yet I own tons of Jordans and Nike in general but that’s a whole other story to tell).

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    Redemption is an element that creates unwavering feelings of catharsis when done right in a film. From Red learning to free himself from prison institutionalization in Frank Darabont’s “The Shawshank Redemption,” to the efforts exerted by Oskar Schindler in saving the lives of 1,200 Jews in Spielberg’s “Schindler’s List,” the viewers are subjected to an overwhelming number of emotions when a character not only atoned from their sin, but also took action to do what is right. That is why…

  • Ten Little Mistresses

    Ten Little Mistresses

    ★★★★½

    Nothing screams Filipino television soap operas than “kabetseryes” or the genre of infidelity and adultery in mostly romance and usually comedic Filipino TV drama. From Monica (Angel Locsin) and Nicole (Maja Salvador) in Rory Quintos and Dado Lumibao’s “The Legal Wife,” to Emma (Sunshine Dizon) and Georgia (Gabby Concepcion) in Laurice Guillen’s “Ika-6 na Utos,” the plot of a married man having a lover behind his wife’s back and the wife enacting her revenge to her cheating husband and mistresses…

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Been waiting since forever for this and it really delivered. The story is generic but the execution is sublime. Really love the animation style I gasped multiple times because of how good it is.

    Also it teased something in the end are we getting a Shrek Cinematic Universe because Marvel better watch out if it does happen. 

    ALSO, FLORENCE PUGH AS GOLDILOCKS? Already worth 4 stars.