aheaney15 has logged 39 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry