Ethan has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Eli

Eli

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gosnell: The Trial of America's Biggest Serial Killer

Gosnell: The Trial of America's Biggest Serial Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry