• Ted

  • Brave

  • The Hunt

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★

  • Journey 2: The Mysterious Island

    ★★½

  • Sherlock: The Reichenbach Fall

  • Sherlock: The Hounds of Baskerville

  • Sherlock: A Scandal in Belgravia

  • Black Mirror: The Entire History of You

    ★★★★½

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

  • The Smurfs

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Thor

    ★★★

  • Tangled

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • Insidious

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Sherlock: The Great Game

  • Sherlock: The Blind Banker

  • Sherlock: A Study in Pink

  • Inception

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Alice in Wonderland

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

  • El Dada Dodi

  • Bolt

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Incredible Hulk

    ★★★

  • Kung Fu Panda

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Mr. Bean's Holiday

    ★★★★

  • Night at the Museum

    ★★★

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Monster House

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★

  • Mission: Impossible III

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★½

  • King Kong

  • Zathura: A Space Adventure

    ★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

  • Nanny McPhee

  • The Exorcism of Emily Rose

    ★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★

  • Kill Bill: The Origin of O-Ren

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★

  • 101 Dalmatians II: Patch's London Adventure

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★