• The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

  • Spider-Man

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • The Fast and the Furious

    ★★★½

  • Shrek

  • The Mummy Returns

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★½

  • X-Men

    ★★★

  • Mission: Impossible II

    ★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Tarzan

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Following

    ★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Anastasia

    ★★★★

  • Face/Off

  • Doodlebug

    ★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Casper

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Scent of a Woman

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Deads’ Visit

    ★★★★★

  • Lahon W Habs