Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★½
Edit this entry  
09
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waiting for Godot

Waiting for Godot

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antihumanism

Antihumanism

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blue Elephant

The Blue Elephant

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paranormal

Paranormal

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry