• The Cat Concerto

  • Part Time Pal

  • Cat Fishin'

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Solid Serenade

  • Trap Happy

  • The Milky Waif

  • Springtime for Thomas

  • Quiet Please!

  • Flirty Birdy

  • Tee for Two

  • Mouse in Manhattan

  • The Mouse Comes to Dinner

  • Mouse Trouble

  • Puttin' on the Dog

  • The Bodyguard

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Million Dollar Cat

  • The Zoot Cat

  • Baby Puss

  • The Yankee Doodle Mouse

  • The Lonesome Mouse

  • Sufferin' Cats!

  • Fine Feathered Friend

  • Ali Baba and the Forty Thieves

  • Bambi

    ★★★★½

  • The Bowling Alley-Cat

  • Puss n' Toots

  • Dog Trouble

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Fraidy Cat

  • The Night Before Christmas

  • Dumbo

    ★★★★

  • The Midnight Snack

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Mr. Omar

  • Fantasia

    ★★★★

  • Puss Gets the Boot

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • One Week

    ★★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Scuffle

    ★★★★