ahmedhat has logged 37 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Loving

Loving

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rattle the Cage

Rattle the Cage

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Suicide Theory

The Suicide Theory

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rams

Rams

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry