Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Breakfast and Dinner

Breakfast and Dinner

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Orange

Orange

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Theatre: A Love Story

Theatre: A Love Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Your Lie in April

Your Lie in April

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Psychic Kusuo

Psychic Kusuo

2017
×
Edit this entry  
16
Wolf Girl and Black Prince

Wolf Girl and Black Prince

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
One Week Friends

One Week Friends

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Hyouka: Forbidden Secrets

Hyouka: Forbidden Secrets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Our Lips Are Sealed

Our Lips Are Sealed

2000
×
½
Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★
Edit this entry  
30
The Impassive Muse

The Impassive Muse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
SHINee World IV

SHINee World IV

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
SHINee World V

SHINee World V

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lucas

Lucas

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★★
Edit this entry