• The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Ammonite

  • Tenet

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Mulan

  • Jojo Rabbit

  • The King

    ★★★

  • Joker

  • Waves

  • Portrait of a Lady on Fire

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • The Neighbors' Window

    ★★★

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★

  • The Death of Dick Long

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • The Farewell

    ★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

  • Bird Box

  • The Favourite

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Incredibles 2

  • Period. End of Sentence.

  • A Quiet Place

  • Black Panther

  • Hereditary

  • Black Mirror: Arkangel

  • Coco

  • The Shape of Water

  • Novitiate

  • Moana

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Snowden

    ★★★

  • Moonlight

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Spotlight

  • The Danish Girl

  • Room

  • The Lobster

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

  • The Riot Club

  • The Theory of Everything

  • The Imitation Game

  • Timbuktu

  • Divergent

  • Camp X-Ray

  • Whiplash

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • Ender's Game

    ★★½

  • Her

    ★★★★

  • Now You See Me

  • Out of the Blue

  • The Blue Umbrella

    ★★★½

  • The Nun

    ★★★½

  • The Red and the Blue

  • Silver Linings Playbook

  • The Hunger Games

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Tangled

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • Black Swan

  • Avatar

    ★★★

  • A Single Man

  • Julie & Julia

    ★★★★