Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
American Teen

American Teen

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry