Amirhossein has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dead End

Dead End

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Russian Youth

A Russian Youth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Love

My Love

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stranger

Stranger

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady Far Away

Portrait of a Lady Far Away

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Horse Whisperer

The Horse Whisperer

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Swarm

The Swarm

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
Legion of Fire: Killer Ants

Legion of Fire: Killer Ants

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Radioactive

Radioactive

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shutter

Shutter

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Orange Days

Orange Days

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Human Nature

Human Nature

2001
×
★½
Edit this entry  
27
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★½
Edit this entry  
26
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
½
Edit this entry