• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Things Worth Weeping For

    ★★½

  • Guermantes

    ★★★½

  • The Sacred Spirit

    ★★★

  • Belle

    ★★★

  • Compartment No. 6

    ★★★½

  • Murina

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Everything Went Fine

    ★★½

  • Friends: The Reunion

  • Hello My Dear

    ★★★★

  • Save Ralph

    ★★★★★

  • Hey There!

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • What Would Sophia Loren Do?

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★★

  • Stuck Apart

    ★★

  • Cops and Robbers

    ★★★★

  • The Criminals

    ★★★½

  • Leyla Everlasting

    ★★

  • The Prom

    ★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Ethos

    ★★★★

  • Mank

    ★★

  • The Hurt

    ★★

  • Holidate

    ½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Invisible to the Eye

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Scenes I Imagine

    ★★½

  • The Human Voice

    ★★★★★

  • Ghosts

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★½

  • Josep

    ★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Ankebût

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Sisters-In-Law at War

    ½

  • The Father

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

  • Minari

    ★★★

  • Phases of Matter

    ★★★

  • Promising Young Woman

  • Farewell Amor

    ★★★★

  • The Way We Are

    ★½

  • Little Women

    ★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • I Don’t Want to Die Today

    ★★★

  • Love, Spells and All That

    ★★★★★

  • Undone

    ★★★★★

  • A Hard Day in the Empire

    ★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Once More Unto the Breach

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ema

    ★★★½

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★★

  • Tell Me Who I Am

    ★★★

  • Marriage Story