Sort by

Hutch has logged 500 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Rider

Black Rider

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Absentia

In Absentia

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturna Artificialia

Nocturna Artificialia

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ashes

Ashes

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
De Djess

De Djess

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Balnearios

Balnearios

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decasia

Decasia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Film of Her

The Film of Her

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Boats

Seven Boats

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry