Sort by

Hutch has logged 41 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aurora

Aurora

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Careful

Careful

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Story of the Weeping Camel

The Story of the Weeping Camel

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No One Knows About Persian Cats

No One Knows About Persian Cats

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heima

Heima

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Violet

Violet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moomins and the Comet Chase

Moomins and the Comet Chase

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry