Hutch has logged 53 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mayor

Mayor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mental

Mental

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Instinct

Instinct

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New Babylon

The New Babylon

1929
×
★★★
Edit this entry  
26
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truth

The Truth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If I Were the Winter Itself

If I Were the Winter Itself

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Heron and the Crane

The Heron and the Crane

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cabinet of Jan Švankmajer

The Cabinet of Jan Švankmajer

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★
Edit this entry  
07
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

1984
×
★★
Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tempest

The Tempest

2003
×
★★★
Edit this entry