Sort by

Hutch has logged 70 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
CoinCoin and the Extra-Humans

CoinCoin and the Extra-Humans

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Running Jump

A Running Jump

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
Song of Summer

Song of Summer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl

The Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Fetch a Bike

To Fetch a Bike

1968
×
★★½
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Windy Day

Windy Day

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Storytime

Storytime

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Accidentally

Accidentally

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Capriccio

Capriccio

1970
×
★★★
Edit this entry  
20
Elegy

Elegy

1966
×
★★★½
Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tyrant's Heart, or Boccaccio in Hungary

The Tyrant's Heart, or Boccaccio in Hungary

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle

Uncle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Footprints

Footprints

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kiss of Death

The Kiss of Death

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crush

The Crush

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vers Nancy

Vers Nancy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Man No Run

Man No Run

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bad Son

A Bad Son

1980
×
★★★
Edit this entry