Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Photograph

The Last Photograph

×
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Architecture of the Trees

The Architecture of the Trees

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Drake

Drake

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Devs

Devs

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Looking at the World in a New Way - The Making of Tenet

Looking at the World in a New Way - The Making of Tenet

2020
×
Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Edit this entry