Aidan has logged 332 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
27
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
07
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry