Sort by

Aidan has logged 377 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Car's Life: Sparky's Big Adventure

A Car's Life: Sparky's Big Adventure

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pluto's Sweater

Pluto's Sweater

1949
×
Edit this entry  
10
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drake & Josh Go Hollywood

Drake & Josh Go Hollywood

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry